2016-17 Athletic Awards Fall Season

Awards and recognition from both on and off campus.
RI Interscholastic League Swimming
 
CONGRATULATIONS to the Wheeler Boys Swim Team Division Two Champions and The Wheeler Girls Swim Team Division Two Runner-Up.
 
Sonya Bostom kicked off the Division Two Girls Meet by singing the National Anthem before swimming season best times in the 500 Free and 100 Breast
 
Individual Medal Recipients were:
Maddie Heynen:  DIVISION CHAMPION 50 yard free and 100 yard free
Ben Czech: Silver Medal 500 Free and Bronze Medal 100 Back
Troy Feng:   Silver Medal 200 Free
Harry Martin: Bronze Medal 200 IM and 100 Breast
Andrew Mungovan:  Silver Medal 50 and 100 yard Free
Daniel Zhou:  DIVISION CHAMPION 100 Breast and Silver Medal 100 Fly
 
Relay Medal Recipients were:
Emeline Whealton, Katia Koelliker, Annabelle Iredale, Maddie HeynenBronze Medal 200 Free Relay
 
Emeline Whealton, Katia Koelliker, Bri Wu, Maddie Heynen  Bronze Medal 400 Free Relay
 
Ben Czech, Daniel Zhou, Troy Feng, Andrew Mungovan DIVISION CHAMPIONS 200 Medley Relay
 
Troy Feng, Will DeStefano, Max Eleftherio, Harry Martin Bronze Medal 200 Free Relay
 
Andrew Mungovan, Harry Martin, Daniel Zhou, Ben Czech Silver Medal 400 Free Relay
 
The following swimmers will go on to compete in the State Meet at Brown University this Saturday February 25th Boys @12:30, Girls @ 5:00
 
Ben Czech, Will DeStefano, Max Eleftherio, John Fay Troy Feng, Aidan Kilpatrick, Harry Martin, Andrew Mungovan, Daniel Zhou
 
Maddie Heynen, Alexandra Hopfenberg, Annabelle Iredale, Katia Koelliker, Lara Koelliker, Molly Mungovan, Emeline Whealton, Bri Wu


RI Golden Dozen Award
Senior Zac Emanuel is one of 12 football student-athletes honored by the RI Chapter of the National Football Foundation recognizing 50 percent football accomplishments and 50 percent academic achievements.

RIIL Div III Girls' All Star Game
Varsity Girls Basketball Captain Anna Metcalf ’18, and Emma Kiniry ‘18, were selected to play in the RIIL Division III Alice Sullivan All Star Game. 

All State/All–Division Selections
Fall 2016 Season

2016 RIIL FOOTBALL BANQUET/AWARDS
Senior Zac Emanuel earned DIII First-Team All-Division Linebacker,
Junior Steven Leonard earned DIII First-Team All-Division Wide Receiver,
Junior Dennis Gastel earned DIII First-Team All-Division Kicker.
All three boys were All-Academic Selections as well. 
 
Field Hockey
1st Team All-Division II        
 Torie Verrecchia
2nd Team All-Division II                  
Molly Usher
Hon. Mention Division II                  
Grace Moorhead
All-Rookie Team                             
Juliana DiCenso
All-Tournament Team                      
Torie Verrecchia and Juliana DiCenso
 
 
Girls Tennis
1st Team All-State                            
Julia Pezzuco
1st Team All-Division I Met A           
Julia Pezzuco
2nd Team All-Division I Met A          
Stella Stone
 
 
Girls Cross Country
All-New England Div. III                 
Maddy LaCamera, Maddie Heynen, Anna Metcalf and  Ellie Hamilton
All-SENE                                        
Maddy LaCamera, Ellie Hamilton, Maddie Heynen, Nina Conklin, Anna Metcalf, Ella Pike, Sarah Farid, Lucy Ward,  Amelia Nishimura and Sonya Bostom
 
Boys Cross Country
All-New England   Division III          
Dakota Wharton, Harry Sparr and George Ward       
All-SENE                                        
George Ward, Dakota Wharton, Harry Sparr, Everett Smith, Sam Yelonsky, Gus Lee, Jack Michaels, Matt Sawoski and Luc Allio                      
 
Girls Soccer                 
All-SENE                                        
Bree Andruzzi, Sage Lessa, Kaela Munoz, Naomi Shimberg and Cece Pilgrim
Hon. Mention SENE                        
Ryan Green
 
Boys Soccer
All-SENE                                        
Jordan Cannon,  Andy Chisholm, Seba Bartoli, Braeden Cannon, Peter Pond
Hon. Mention SENE                        
Zeke Miller

Wendy's High School Heisman Competition

Jack Andrews, School Winner, State Finalist

Head of the Charles Youth Doubles 2016
Winners: Toby Satterthwaite and Harrison Snow


UPPER  SCHOOL  FALL  AWARDS
 
COACHES  AWARD
 
Girls Soccer                   Sage Lessa
                                    Maya Hayda
Field Hockey                  Torie Verrecchia
Girls Tennis                   Julia Pezzuco
Boys Soccer                   Zeke Miller
                                    Jordan Cannon
Girls Cross Country        Camila Michaels
                                    Andrea Zuzarte
Boys Cross Country       George Ward
                                   Matthew Sawoski
 
MOST  IMPROVED
 
Girls Soccer                   Emily Allcock
Field Hockey                  Juliana DiCenso
Girls Tennis                   Stella Stone
Boys Soccer                   Ivan Ruiz
Girls Cross Country        Nina Conklin
Boys Cross Country       Daniel Shimberg
 
JV  MOST  IMPROVED 
 
Girls Soccer                   Rhessa Weber Langstaff
Field Hockey                  Madeleine Lee
Boys Soccer                   Sam Block
Girls Cross Country        Brittany Bennet
Boys Cross Country       LC Estevez

MIDDLE  SCHOOL FALL AWARDS
 
COACHES  AWARD
 
Field Hockey                  Kiera Murphy
                                    Margot Bernardo
Boys Soccer                  Jamey Mayer
Cross Country               May Mark
                                    Alex Michaud
Girls Soccer                   Emily Colaiace     
 
MOST IMPROVED
 
Field Hockey         A       Emma Mirrer
                           B       Claire Hagerty
Boys Soccer          A       Josh Banks
                           B       Graham Spurrell
                           C       Teague Spooner
Cross Country               Harry Feng
                                    Anna Marston
                                    Nathan Fogarty
                                    Isabella Lindsay
Girls Soccer                  Michaela Schulman
 
Back
216 Hope Street
Providence, Rhode Island 02906-2246
Phone: (401) 421-8100

Founded 1889

The Wheeler School is an independent coeducational college preparatory day school for Nursery, Pre-K, K-Grade 12 serving Providence, RI, Greater Providence and Greater Boston. The Hamilton School welcomes Grades 1-8 with language-based learning differences.