Debate Awards

SY 2017-18
January 20 Debate Tournament 
At each tournament, the league recognizes some debaters for their outstanding performance.  Specifically, the top 25% of Novice teams and the top 25% of Varsity teams are recognized.  In addition, the top 25% of Novice debaters sorted by their individual scores and the top 25% of Varsity debaters sorted by their individual scores are also recognized.  Many times, there are ties in the scores, and so the choice of which debaters get "recognized" comes down to other tie-breaking categories, which sometimes works in the favor of Wheeler debaters, and sometimes works against them. 
 
This was our annual "Mix It Up" tournament, meaning that we shuffled the teams around to give debaters experience with other partners, which helps develop different debate skills.
 
Novice Individuals
58 novice debaters competed at this tournament, so the top 14 were recognized by the league:

Steven Katzman 9th place

Varsity Teams
There were 37 varsity teams at this tournament, so the top 10 were recognized by the league:
Guarav Rathore & Alex Mirrer 10th place
Catherine Sawoski & Sasha Beade 9th place
Shrestha Vijayendra & Ben Homer 6th place (3-0 record for the day)
Shreya Vijayendra & William Blythe 2nd place (3-0 record for the day
 
Varsity Individuals
74 varsity debaters competed at this tournament, so the top 18 were recognized by the league:
Sasha Beade 15 place
Shreya Vijayendra 9th place
Alex Mirrer 6th place
Ben Homer 5th place
William Blythe 4th place
 
Barrington High School Debate
The November 18 tournament took place at Barrington.  Wheeler had 7 novices and 19 varsity debaters competing in the tournament.
 
Novice Teams
There were 31 novice teams at this tournament, so the top 8 were recognized by the league:

Declan Allio & Declan Allio (yes, you read this correctly!) 6th place 
 Since there were an odd number of novice debaters at this tournament, Declan didn't have a partner but played both roles in each debate by himself!


Novice Individuals
61 novice debaters competed at this tournament, so the top 17 were recognized by the league:

Declan Allio 16th place

Varsity Teams
There were 45 varsity teams at this tournament, so the top 11 were recognized by the league:
Shrestha Vijayendra & Shreya Vijayendra 9th place
 
Varsity Individuals
90 varsity debaters competed at this tournament, so the top 22 were recognized by the league:
Naomi Shimberg 21st place
Maya Pensa 19th place
Ben Homer 17th place
Ben Salinger 13th place
 
In addition, Shrestha Vijayendra and Shreya Vijayendra also had individual scores of 80 points and above.


Mt. Hope High School Debate
Varsity Teams
There were 45 varsity teams at this tournament, so the top 11 were recognized by the league: Catherine Sawoski & Arvind Sridhar 5th place (Catherine and Arvind had a 3-0 record today)
 
Varsity Individuals
90 varsity debaters competed at this tournament, so the top 22 were recognized by the league:
Guarav Rathore 21st place
Emma Germano 10th place
Catherine Sawoski 9th place
 
Novice Teams
There were 33 novice teams at this tournament, so the top 8 were recognized by the league:
Declan Allio & Brandon Guansti 8th place
Kris Hoyt & Juan Sanchez Ayesta 4th place (Kris and Juan had a 3-0 record today)
 
Novice Individuals
66 novice debaters competed at this tournament, so the top 16 were recognized by the league:
Brandon Gunasti  16th place
Declan Allio 12th place
Izzy Bruno 7th place
 
 






SY 2016-17

STATE CHAMPIONSHIPS
 
At each tournament, the league recognizes some debaters for their outstanding performance.  Specifically, the top 25% of Novice teams and the top 25% of Varsity teams are recognized.  In addition, the top 25% of Novice debaters sorted by their individual scores and the top 25% of Varsity debaters sorted by their individual scores are also recognized.  Many times, there are ties in the scores, and so the choice of which debaters get "recognized" comes down to other tie-breaking categories.

Varsity Individuals
100 Varsity debaters competed at this tournament, so the top 25 were recognized by the league:
22nd place:  Simon Redfern
18th place:  Cooper Bennet
3rd place:  Alex Best
2nd place:  Andy Lee
1st place:  Eleanor Sultana
 
Wheeler swept the podium for top varsity speakers!  

Novice teams
31 Novice teams competed at this tournament, so the top 8 were recognized by the league:
 
7th place:  Arvind Sridhar & Ivan Ruiz
 Alex Mirrer & Maya Pensa, came in 9th place, one position below the cutoff for being recognized.
 
Additionally, the team of Catherine Sawoski & Catherine Sawoski (she debated as an Iron Woman since there were an odd number of novice debaters at this tournament) scored a total of 164 speaker points, which was higher than even the first place novice team, but missed out on recognition because of a "loss" in a tied round (ties always count for a win for the Opp and Catherine was Gov)
 
 
Novice Individuals
62 Novice debaters competed at this tournament, so the top 15 were recognized by the league:
 
15th place:  Alex Mirrer
12th place:  Arvind Sridhar
7th and 5th place:  Catherine Sawoski (as an Iron Woman, she had two rankings)
3rd place:  Michael Gibson-Prugh
 
Ivan Ruiz had a score within the recognition range, but the tie-breaking categories didn't go in his favor.  Maya Pensa was one point behind the recognition range.  
 
 
Varsity teams
50 Varsity teams competed at this tournament, so the top 12 were recognized by the league:
12th place:   Andy Lee & Matt Sawoski
8th place:   Eleanor Sultana & Cooper Bennet
7th place:  Ben Salinger Naomi Shimberg (Ben & Naomi were 3-0 for the day)
 
The team of Alex Best & Francess Kamara came in 13th place, one position below the cutoff for being recognized.  
 
The team of Eleanor and Cooper had a combined total of 167 speaker points, which was a higher total than the first place team, but the placements for teams prioritize win-loss record over raw number of points.
 
Varsity Individuals
100 Varsity debaters competed at this tournament, so the top 25 were recognized by the league:
 
22nd place:  Simon Redfern
18th place:  Cooper Bennet
3rd place:  Alex Best
2nd place:  Andy Lee
1st place:  Eleanor Sultana
 
Wheeler swept the podium for top varsity speakers!  Also, the 2nd-7th placed speakers were all tied with 83 speaker points, and Eleanor dominated with a total of 85.
 
Wheeler also had three students just one point shy of recognition range:  Ben HomerEmma Germano, and Matt Sawoski.  
 
 
The full roster of students who qualified to compete in this tournament was:
Alex Mirrer
Catherine Sawoski
Arvind Sridhar
Chloe Derocher
Emma Germano
Maya Pensa
Ivan Ruiz
Daniel Zhou
William Blythe
Oscar Bruno
Michael Gibson-Prugh
Ben Homer
Gus Lee
Simon Redfern
Ben Salinger
Naomi Shimberg
Clare Woolsey
Cooper Bennet
Alex Best
Freddy Butler
Ben Esposito
Marina Hojman
Alex Homer
Andy Lee
Francess Kamara
Matt Sawoski
Eleanor Sultana


January 21, 2017 Tournament
At each tournament, the league recognizes some debaters for their outstanding performance.  At the January 21 tournament, the following Wheeler students were recognized:
 
Varsity teams
60 Varsity teams competed at this tournament, so the top 15 were recognized by the league:
12th Ben Homer Naomi Shimberg
10th Alex Homer & Matt Sawoski
3rd Gus Lee & Ben Salinger (Gus & Ben were 3-0 for the day)
 
Varsity Individuals
120 Varsity debaters competed at this tournament, so the top 30 were recognized by the league:
28th Gus Lee
25th Clare Woolsey
16th Naomi Shimberg
7th Matt Sawoski
4th Ben Salinger


Cumberland High School Debate Tournament.

36 members of the Wheeler Debate Team competed.  At each tournament, the league recognizes some debaters for their outstanding performance.  

WORTHY OF SPECIAL MENTION: 1st Place– Emma Germano received a perfect score of 30 in one of her rounds, a rare and impressive accomplishment!)
 
Novice Teams
56 Novice teams competed at this tournament, so the top 14 were recognized by the league:
 
Alex Mirrer & Catherine Sawoski  8th place
 
Novice Individuals
112 Novice debaters competed at this tournament, so the top 28 were recognized by the league:
 
Michael Gibson-Prugh  2rd place
Alex Mirrer 18th place
Catherine Sawoski 7th place
 
 
Varsity Teams
77 Varsity teams competed at this tournament, so the top 19 were recognized by the league:
 
Ben Esposito & Andy Lee 16th place
Chloe Derocher & Emma Germano 14th place
Prerna Jagadeesh & Eleanor Sultana 13th place
William Blythe & Matt Sawoski 10th place (3-0 record for the day)
Bri Wu & Francess Kamara 8th place (3-0 record for the day)
Naomi Shimberg & Ben Salinger 1st place (3-0 record for the day) 
 
Varsity Individuals
154 Varsity debaters competed at this tournament, so the top38 were recognized by the league:
 
Ben Homer 34th place
Bri Wu 31st place
Prerna Jagadeesh 19th place
Matt Sawoski 14th place
Ben Salinger 9th place
Andy Lee 7th place
Naomi Shimberg 6th place
Eleanor Sultana 2nd place
Emma Germano 1st place


South Kingstown HS Debate Tournament
The second debate tournament of the season took place at South Kingstown HS on Saturday, with 24 Wheeler students competing.  At each tournament, the RI Forensic League recognizes some debaters for their outstanding performance.  The following Wheeler students received League recognition:
 
Novice Individuals
90 Novice debaters competed at this tournament, so the top 22 were recognized by the league:
 
Arvind Sridhar - 1st place!
 
This is the second tournament in a row where a Wheeler novice has taken the top spot!
 
Novice Teams
45 Novice teams competed at this tournament, so the top 11 were recognized by the league:
 
Sasha Beade & Lucy Ward - 7th place
Arvind Sridhar & Oscar Bruno - 4th place place
 
Both of these teams were 3-0 for the day, which is a very difficult thing to achieve (it means they had to beat a 2-0 team in the third round).
 
Varsity Teams
48 Varsity teams competed at this tournament, so the top 12 were recognized by the league:
 
Andy Lee & Cooper Bennet - 9th place
Shreya Vijayendra & Alex Best - 3rd place (they were 3-0 for the day)
 
Varsity Individuals
96 Varsity debaters competed at this tournament, so the top 24 were recognized by the league:
 
Cooper Bennet - 29th place
Alex Homer - 15th place
Andy Lee - 10th place
Alex Best - 9th place



Barrington HS Debate Tournament
The first debate tournament of the season took place at Barrington HS on Saturday, with 35 Wheeler students competing.  At each tournament, the RI Forensic League recognizes some debaters for their outstanding performance.  The following Wheeler students received League recognition:
 
Varsity Teams
56 Varsity teams competed at this tournament, so the top 14 were recognized by the league:
 
Ben Salinger & Naomi Shimberg - 10th place
 
Varsity Individuals
112 Varsity debaters competed at this tournament, so the top 28 were recognized by the league:
Alex Best - 28th place
Naomi Shimberg - 23rd place
Alex Homer - 12th place
Andy Lee - 11th place
 
Novice Individuals
104 Novice debaters competed at this tournament, so the top 26 were recognized by the league:
 
Maya Pensa - 25th place
Daniel Zhou - 16th place
Alex Mirrer - 15th place
Simon Redfern - 10th place
Oscar Bruno - 6th place
Catherine Sawoski - 5th place
Michael Gibson-Prugh - 1st place!
 
Novice Teams
52 Novice teams competed at this tournament, so the top 13 were recognized by the league:
 
Maya Pensa & Ivan Ruiz - 7th place
Alex Mirrer & Catherine Sawoski - 3rd place!
Simon Redfern & Oscar Bruno - 2nd place!
Michael Gibson-Prugh & Daniel Zhou - 1st place!
 
All of these teams were 3-0 for the day, which is a very difficult thing to achieve (it means they had to beat a 2-0 team in the third round).


--------------------------------------------------------------
 
SY 2015-16

RI Forensics League State Championships
There were 40 novice teams competing at the tournament, so the league recognized the top 10; From Wheeler -
 
5th place:  Ellie Miller & Caitlyn Lee 
 
There were 80 overall debaters for novice, so the top 20 were recognized by the league; 
from Wheeler
14th place:  Jack Andrews
7th place:  Francess Kamara
 
There were 45 varsity teams competing at the tournament, so the league recognized the top 11; 
from Wheeler 
9th place:  Eleanor Sultana & Prerna Jagadeesh
6th place:  Lizy Dabanka & Alex Best
 
There were 90 overall debaters for varsity, so the top 22 were recognized by the league; 
from Wheeler
17th place:  Ben Homer
7th place:  Prerna Jagadeesh
5th place:  Alex Best
4th place:  Andy Lee

RI Forensics League Debate Tournament at Mount Hope High School
25 Wheeler students participate in the Feb. 6 tournament. At each tournament, the league recognizes debaters in a couple of categories for their outstanding performance.  There are separate awards for Novice and Varsity; the top teams are recognized, as well as those debaters who had the highest individual scores.  The league gives official recognition to the top 25% in each category. There were 50 novice teams competing at the tournament, so the top 12 were recognized for their outstanding achievement; from Wheeler - 
8th - Jack Andrews & William Blythe (Jack & William were 3-0 for the day)
 
There were 100 overall debaters for novice, so the top 25 were recognized for their outstanding achievement; 
from Wheeler 
2nd - Jack Andrews 
 
There were 52 varsity teams competing at the tournament, so the top 13 were recognized for their outstanding achievement; 
from Wheeler  
5th - Sadie Housberg & Eve O'Shea (Sadie & Eve were 3-0 for the day)
2nd - Cooper Bennet & Matt Sawoski (Cooper & Matt were also 3-0)
 
There were 104 overall debaters for varsity, so the top 21 were recognized for their outstanding achievement; 
from Wheeler
21st - Ben Homer
6th - Andy Lee
2nd - Matthew Sawoski
 
RI Forensics League Tournament at Mount Hope High School
There were 48 novice teams competing at the tournament, so the top 12 were recognized for their outstanding achievement; 
from Wheeler 
6th - Jack Andrews & Emma Germano (Jack & Emma were 3-0 for the day)
 
There were 96 overall debaters for novice, so the top 24 were recognized for their outstanding achievement; 
from Wheeler 
16th - Emma Germano 
14th - Freddy Butler
 
There were 50 varsity teams competing at the tournament, so the top 12 were recognized for their outstanding achievement; 
from Wheeler - 
12th - Clare Woolsey & Ben Salinger
11th - Ben Saccone & Prerna Jagadeesh
10th - Ani Iyengar & Mae Harrington
9th - Ping Promrat & Eleanor Sultana
5th - Harrison Hopfenberg & Sameer Khanbhai (Harrison & Sameer were 3-0 for the day)
 
There were 100 overall debaters for varsity, so the top 25 were recognized for their outstanding achievement; from Wheeler - 
20th - Alex Best
17th - Lizy Dabanka
16th - Ben Salinger
13th - Prerna Jagadeesh
11th - Naomi Shimberg
9th - Ben Esposito
7th - Harrison Hopfenberg
6th - Eleanor Sultana
5th - Mae Harrington
1st - Ping Promrat
 
South Kingstown Debate Tournament
There were 69 varsity teams competing at the tournament, so the top 17 were recognized for their outstanding achievement; from Wheeler - 
12th - Prerna Jagadeesh & Eleanor Sultana
9th - Shrestha Vijayendra & Shreya Vijayendra (Shrestha & Shreya were 3-0 for the day)
2nd - Andy Lee & Matt Sawoski (Andy & Matt were 3-0 for the day)
 
There were 138 overall debaters for varsity, so the top 34 were recognized for their outstanding achievement; from Wheeler - 
27th - August Kahn
26th - Alex Homer
25th - Shrestha Vijayendra
18th - Matt Sawoski
16th - Eleanor Sultana
3rd - Andy Lee
 
There were 72 novice teams competing at the tournament, so the top 18 were recognized for their outstanding achievement; from Wheeler - 
15th - VanNashlee Ya & Bea Medina
11th - Chloe Esposito & Caitlyn Lee
1st - Francess Kamara (Francess was 3-0 for the day)
 
Due to there being an odd number of debaters at this tournament, Francess debated with no partner, as an "Iron Woman."  This is extremely difficult because it means you have no one to bounce ideas off during the case preparation process or to provide emotional support during the debate, and you have to speak twice as much, coming up with all the examples by yourself.  That makes the fact that Francess singlehandedly outscored the second place team by 11 points extremely impressive!
 
There were 144 overall debaters for novice, so the top 34 were recognized for their outstanding achievement; from Wheeler - 
32nd - Chloe Esposito
26th - Emma Germano
23th - Ellie Miller
18th - Jack Andrews
12th - VanNashlee Ya
2nd - Caitlyn Lee
1st - Francess Kamara
 
(Debating as an Iron Woman, Francess received two sets of scores for the day, both of which were higher than any other novice debaters in the state, so she actually took first and second place, but in these instances the league acknowledges the higher placement and moves everyone else up accordingly).

RI Forensic League tournament at Classical HS. The league gives official recognition to the top 25% in each category. 
 
There were 66 novice teams competing at the tournament, so the top 16 were recognized for their outstanding achievement; from Wheeler - 
14th - William Blythe & Theo Colaiace
4th - Francess Kamara & Maya Gabor
 
There were 132 overall debaters for novice, so the top 29 were recognized for their outstanding achievement; from Wheeler - 
29th - Aidan Wu
24th - Bea Medina
7th - William Blythe
2nd - Francess Kamara
 
There were 47 varsity teams competing at the tournament, so the top 11 were recognized for their outstanding achievement; from Wheeler - 
6th - Ben Hancox August Kahn 
3rd - Mae Harrington & Alex Best 
 
There were 94 overall debaters for varsity, so the top 23 were recognized for their outstanding achievement; from Wheeler - 
19th - August Kahn
16th - Mae Harrington
13th - Molly Usher
12th - Ping Promrat
10th - Sadie Housberg
4th - Alex Best

RI Forensic League Tournament, East Greenwich
There were 54 varsity teams competing at the tournament, so the top 13 were recognized for their outstanding achievement; from Wheeler -
10th - Prerna Jagadeesh & Eleanor Sultana
7th  - Bri Wu & Ava Jiang (Bri & Ava were 3-0 for the day)
 
There were 108 overall debaters for varsity, so the top 27 were recognized for their outstanding achievement; from Wheeler - 
24th - Bri Wu
23rd - Alex Best
21st - Prerna Jagadeesh
8th - Lizy Dabanka
7th - Andy Lee
 
There were 58 novice teams competing, so the top 14 were recognized for their outstanding achievement; from Wheeler - 
14th - VanNashlee Ya & Bea Medina
12th - Francess Kamara & Maya Gabor
4th - Chloe Derocher & Emma Germano (Chloe & Emma were 3-0 for the day)
 
There were 116 overall debaters for novice, so the top 29 were recognized for their outstanding achievement; from Wheeler - 
11th - Bea Medina
9th - Ellie Miller
8th - Francess Kamara
7th - Emma Germano
Back
216 Hope Street
Providence, Rhode Island 02906-2246
Phone: (401) 421-8100

Founded 1889

The Wheeler School is an independent coeducational college preparatory day school for Nursery, Pre-K, K-Grade 12 serving Providence, RI, Greater Providence and Greater Boston. The Hamilton School welcomes Grades 1-8 with language-based learning differences.