2018-19 Athletic Awards & Honors

A variety of on and off-campus awards to Wheeler student athletes!
Upper School Fall Season Awards
Championships
2018 Boys Soccer RIIL Division II State Champions
2018 Cross Country RIIL Class C State Champions (7th consecutive championship)
2018 Field Hockey RIIL Division II State Champions (2nd consecutive championship)

National Letter of Intent Signees
Daniel Baruch (Baseball) - Boston College
Braeden Cannon (Boys Soccer) - University of Rhode Island
Julia Shalansky (Fencing) - Northwestern University

All-State Selections
Boys Cross Country -- 3rd Team All-State: Will Spurrell
Girls Tennis -- 1st Team All-State: Giuliana Mardo
Girls Tennis -- 2nd Team All-State: Zeah Pivorunas

Boys Cross Country
1st Team All-Division: Will Spurrell
3rd Team All-Division: Nate Fogarty
All-Class C: Will Spurrell, Nate Fogarty, and Jack Michaels
Academic All-State: Jack Chivers, Sam Yelonsky, Theju Nimmagadda, Will Giguere, and Luc Allio

Girls Cross Country
All-Class C: Maddie Heynen, Nina Conklin, Maddy LaCamera,Odie Berkson, and Iman Khanbhai
Academic All-State: Maddie Heynen, Maddy LaCamera, Lucy Ward, and Cecily Nishimura

Field Hockey
Coach of the Year: Marti Kane
D2 Player of the Year: Olivia Bush

1st Team All-Division: Juliana DiCenso, Sophie Stowe
2nd Team All-Division: Meghan Keenan, Yasmine Mechrefe
Honorable Mention: Margot Bernardo
All-Academic Awards: Victoria Kelliher, Annie McCauley, Meghan Keenan, Cecelia DeSimone, Juliana DiCenso
RIIL Division II All-Tournament Team: Olivia Bush (Most Valuable Player), Juliana DiCenso, Sophie Stowe, and Victoria Kelliher

Lifetime Achievement Award: Jean Carlson, retired

Boys Soccer
1st Team All-Division: Braeden Cannon and Jamey Mayer
2nd Team All-Division: Ivan Ruiz, Taj Lessa, and Travis Cobain
3rd Team All-Division: Aidan Pastora
RIIL Division II Tournament MVP: Braeden Cannon
RIIL Division II All-Tournament Team: Sekou Kamara, Ivan Ruiz, and Travis Cobain

Girls Soccer
1st Team All-Division: Cece Pilgrim, Maddie Morocco, and Jacqueline Faulise
2nd Team All-Division: Tizi Chisholm, Emily Allcock, Sofia Castano, and Kate Keenan
3rd Team All-Division: Caroline Boushell, Eva Shafman, and Rhessa Weber Langstaff
All Academic Team: Maddie Morocco

Girls Tennis
1st Team All-Division: Giuliana Mardo
Final Ranking 5th: Giuliana Mardo
Final Ranking 13th: Zeah Pivorunas

Upper School Sports Assembly Awards

COACHES  AWARD
Boys Cross Country   Will Spurrell and Dakota Wharton
Girls Cross Country    Maddie Heynen and Maddy LaCamera
Tennis                        Giuliana Mardo
Boys Soccer               Ivan Ruiz and Braeden Cannon
Field Hockey              Sophie Stowe and Juliana DiCenzo
Girls Soccer                Cece Pilgrim and Maddie Morocco

MOST  IMPROVED 
Boys Cross Country   Graham Spurrell
Girls Cross Country    Elizabeth Chivers
Tennis                        Gabi Streisand
Boys Soccer               Myles Adelstein
Field Hockey              Cecelia DeSimone
Girls Soccer                Kate Keenan
 
JV  MOST  IMPROVED
Tennis                        Catherine Mozzone
Boys Soccer               Micah Levanos
Field Hockey              Sophie Blackman
Girls Soccer               Kyra Jorgensen
 
 
Middle School Fall Sports Awards

Congratulations to all of the middle school student-athletes who participated during the 2018 Fall Sports season. Coaches Award and Most Improved award winners announced are: Avery Pryor, Luca Cook, Gavin Steever, Tommy Moffit, Luke Nelson, Franklin Pizzarello, and Amelia Lynch. Standing left to right: Megan Gibson-Prugh, Lilly Allcock, Amol Rathore, Kefyalew Cahill, Anand Heintz, Arden Pryor, Lillia Mechrefe, Victoria Cardi, Lucy Linden, and Anna Marston
Back
216 Hope Street
Providence, Rhode Island 02906-2246
Phone: (401) 421-8100

Founded 1889

The Wheeler School is an independent coeducational college preparatory day school for Nursery, Pre-K, K-Grade 12 serving Providence, RI, Greater Providence and Greater Boston. The Hamilton School welcomes Grades 1-8 with language-based learning differences.