2017-18 Athletic Awards & Honors Winter

A variety of on and off campus awards for Wheeler Warrior athletes.
USA Today All-USA Rhode Island High School Basketball Teams
Boys Team
Coach of the Year: Sean Kelly '02
Boys Second Team: Elijah Ramos
Girls Team
Girls Second Team: Anna Metcalf

Post-Season League Awards

RIIL DIVISION CHAMPIONS
Boys Basketball – Division III
Boys Swimming - Division II
 
ALL-STATE HONORS
2nd Team: Elijah Ramos – Boys Basketball
2nd Team: Anna Metcalf - Girls Basketball
2nd Team: Ben Czech: 100 Back, 200 Free Relay - Boys Swimming
2nd Team: Will DiStefano:  200 Free Relay - Boys Swimming
2nd Team: Harry Martin:  200 Free Relay - Boys Swimming
2nd Team: Andrew Mungovan: 50 Free, 200 Free Relay - Boys Swimming

Boys Basketball - RIIL Division III
Division III Champions
Sweet 16 Rhode Island State Tournament
2nd Team All-State: Elijah Ramos
Academic All-State: Tim Holt
RIIL Division III Coach of the Year: Sean Kelly
1st Team All-League: Elijah Ramos
2nd Team All-League: Tim Holt
1st Team All-Division: Elijah Ramos and Tim Holt
2nd Team All-Division: DJ Smith and Miles Fiore
RIIL Division III Championship Most Outstanding Player: DJ Smith

Girls Basketball - RIIL Division II
Elite 8 Rhode Island State Tournament
2nd Team All-State: Anna Metcalf
1st Team All-League: Anna Metcalf
2nd Team All-League: Kate Keenan
1st Team All-Division: Anna Metcalf and Kate Keenan
Honorable Mention All-Division: Jackie Faulise
Alice Sullivan Scholarship Award: Anna Metcalf

Ice Hockey - RIIL Division II
3rd Team All-Division: Dennis Gastel

Squash - NEPSAC
Boys Squash NEISA Class C  Sportsmanship Award

Boys Swimming - RIIL Division II
Division II Champions
State Championships: 3rd Place
2nd Team All-State: Ben Czech: 100 Back, 200 Free Relay
Will DiStefano:  200 Free Relay
Harry Martin:  200 Free Relay
Andrew Mungovan: 50 Free, 200 Free Relay

1st Team All-Division:
Ben Czech: 200 IM, 100 Back, 200 Medley Relay, 400 Free Relay
Will DiStefano 200 Free Relay
Troy Feng:  200 Medley Relay, 200 Free, 400 Free Relay
Andrew Mungovan: 50 Free, 100 Free, 200 Free Relay, 400 Free Relay
Daniel Zhou 200 Medley Relay, 400 Free Relay, 100 Breaststroke
2nd Team All-Division:
Harry Martin 200 Medley Relay, 200 Free Relay, 100 Breaststroke

Providence Journal All-State Swimming Awards
 
Ben Czech                        
Andrew Mungovan            
Will DiStefano                  
Harry Martin                    
 

Girls Swimming - RIIL Division II
3rd place - Division II

1st Team All-Division:
Maddie Heynen: 100 Free, 200 Free Relay
Annabelle Iredale: 200 Free Relay
Molly Mungovan: 200 Free Relay
Emeline Whealton: 200 Free Relay  
2nd Team All-Division:
Maddie Heynen: 50 Free, 400 Free Relay
Katia Koelliker: 400 Free Relay
Molly Mungovan: 400 Free Relay
Emeline Whealton: 400 Free Relay


UPPER  SCHOOL  WINTER AWARDS
 
COACHES  AWARD
Squash                         Drew Frank
Boys Basketball             Elijah Ramos
                                    Tim Holt
Boys Swimming             Ben Czech
                                    Harry Martin
                                    Andrew Mungovan
Girls Swimming             Katia Koelliker
                                    Sonya Bostom
Boys Indoor Track          Will Spurell
Girls Indoor Track          Sarah Farid
Girls Basketball              Anna Metcalf
 
MOST  IMPROVED  AWARD
Squash                          Luc Allio
                                    Sasha Beade
Boys Basketball              Albert Watkins
Boys Swimming             Will DiStefano
Girls Swimming             Ellie Miller
Boys Track                    Nate Fogarty
Girls Track                    Maddie Morocco
Girls Basketball              Ryan Green
                                    Julia Pezzuco
 
JV  MOST  IMPROVED       
Boys Basketball              Evan Harrison 


MIDDLE SCHOOL WINTER SEASON AWARDS
     

COACHES  AWARD
Girls Basketball              Mia Mancini
Boys Basketball              Clayton Johnston
 
 
MOST  IMPROVED AWARD
Girls Basketball     A       Alexis Miller
                           B       Judy Liu
                           C       Anneka Jenkins
 
Boys Basketball     A       Anthony DiCenso
                           B       Adam Miller
                           C       Daniel Rogers
 
Back
216 Hope Street
Providence, Rhode Island 02906-2246
Phone: (401) 421-8100

Founded 1889

The Wheeler School is an independent coeducational college preparatory day school for Nursery, Pre-K, K-Grade 12 serving Providence, RI, Greater Providence and Greater Boston. The Hamilton School welcomes Grades 1-8 with language-based learning differences.