2017-18 Athletic Awards & Honors Fall

A variety of on and off-campus awards to Wheeler student athletes!
NFHS Coaches Association 2017 State Coach of the Year
in Rhode Island for the sport of Field Hockey
Coach Marti Kane

National Letter of Intent
Warriors soccer player Andy Chisholm signed an NLI with Providence College. Chisholm, an Olympic Development Program's Player of the Year in Rhode Island was also one of 18 players from the U.S. Soccer Federation's Region 1 (the Eastern seaboard) selected to an elite under-17 team that travelled to Borgano, Italy. He has most recently played for the NE Revolution's Revolution Academy program

National Letter of Intent
Warriors tennis player Julia Pezzuco ’18 signed an NLI with Western Carolina University. Pezzuco is the 2017 RI Girl’s Tennis Player of the Year and the 2016 RI Individual Champion.
 
RIIL DIVISION CHAMPIONS
Field Hockey – Division II
Girls Cross Country – Class C
Football – Division III A
 
ALL – STATE HONORS
1st Team: Anneke Cornelissen – Tennis
2nd Team: Guilana Mardo – Tennis
                Dennis Gastel - Football
 
GIRLS TENNIS – RIIL Division I Met A
1st Team All-State: Anneke Cornelissen
2nd Team All-State: Giuliana Mardo
1st Team All-Division: Anneke Cornelissen and Guliana Mardo
 
FOOTBALL – RIIL Division III A
Division III A Champions
2nd Team All-State:Dennis Gastel
1st Team All-Division: Steven Leonard and Dennis Gastel
All-Academic Honors: Matt Adelstein, Dennis Gastel, Steven Leonard, Shivesh Mehrotra
 
FIELD HOCKEY – RIIL Division II
Division II Champions
Division II Player of the Year: Grace Moorhead
Division II Coach of the Year: Marti Kane
1st Team All-Division: Juliana DiCenso and Sophie Stowe
2nd Team All-Division: Stella Ricci
3rd Team All-Division: Meghan Keenan
Honorable Mention Division II: Olivia Bush
 
GIRLS SOCCER – RILL Division II
1st Team All-Division: Tizi Chisholm, Ryan Green, Anna Metcalf, Naomi Shimberg
Sportsmanship Award: Emily Allcock
 
GIRLS CROSS COUNTRY – RIIL Class C
Class C Champions
3rd Team All-Division: Sarah Farid
All Class C: Odie Berkson, Nina Conklin, Sarah Farid, Maddie Heynen and Lilie Young
 
BOYS CROSS COUNTRY – RIIL Class C
1st Team All-Division: Will Spurrell
2nd Team All-Division: Harrison Sparr
3rd Team All-Division: Dakota Wharton
All Class C: Everett Smith, Harrison Sparr, Will Spurrell and Dakota Wharton
 
BOYS SOCCER – RIIL Division II
1st Team All-Division: Braeden Cannon, Peter Pond and Simon Redfern
2nd Team All-Division: Henry Bush and Caleb Gibson
3rd Team All-Division: Theo Colaiace
All-Tournament Team: Braeden Cannon and Peter Pond
All-Academic Honors: Simon Redfern
 

Upper School Fall 2017 Awards
COACHES  AWARD
Boys Soccer                                   
Peter Pond
Cross Country                       
Sarah Farid
Harrison Sparr
Field Hockey                          
Grace Moorhead
Girls Soccer                                   
Anna Metcalf
Girls Tennis                           
Anneke Cornelissen
 
Most Improved Award
Boys Soccer                                   
Will DiStefano
Cross Country                       
Lilie Young
Nathan Fogarty
Field Hockey                          
Ellen Rogers
Girls Soccer                                   
Molly Mungovan
Girls Tennis                           
Ellie Miller
 
JV Most Improved
Boys Soccer                                   
Alex Hojman
Cross Country                       
Ronnie Parrillo
Field Hockey                          
Urvi Mehta
Girls Soccer                                   
Vannashlee Ya
Girls Tennis                           
Lili Sanzo

Middle School Fall 2017 Coaches' Awards
COACHES  AWARD
Girls Soccer   
Ella Levine
Boys Soccer   
Manolo Dal Bo
Field Hockey   
Claire Fay
Cross Country              
Elizabeth Chivers
John Antanasoff   
 
MOST  IMPROVED AWARD
Girls Soccer                 
A       Hannah Gruber
B       Christiana Melucci
Boys Soccer                 
A       Anthony DiCenso
B       Ram Sheer
Field Hockey        
A       Lucy Miller                        
B       Natalia Centofanti
Cross Country              
Lourdes Nicolella, Michael Ladd, Willa Mark, William Singer
 
Equestrian Honors
Sophomore Miles Holman competed in Region 1 ASPCA/NHSAA Maclay Championships held at the American Gold Cup Horse Show in North Salem, NY. The top percentage of riders at this event qualify to compete at the National Horse Show in Lexington, KY in November. In his first year qualifying for this regional show, Miles qualified to compete at the National Horse Show. 
Back
216 Hope Street
Providence, Rhode Island 02906-2246
Phone: (401) 421-8100

Founded 1889

The Wheeler School is an independent coeducational college preparatory day school for Nursery, Pre-K, K-Grade 12 serving Providence, RI, Greater Providence and Greater Boston. The Hamilton School welcomes Grades 1-8 with language-based learning differences.